Lessons in Units

CCSS Units
Aws4 request&x amz signedheaders=host&x amz signature=64be4bc6a840620c86e72a332c69650fe999abf23ed0d0b1cbd4455228dba07c

Pizza Pi (HS)

Which size pizza should you order? Students apply the area of a circle formula to write linear and quadratic formulas that measure how much of a pizza is actually pizza, and how much is crust.

Topic: Building Functions (BF), Creating Equations (CED), Interpreting Functions (IF), Reasoning with Equations and Inequalities (REI)
Aws4 request&x amz signedheaders=host&x amz signature=c2d7d6e9aeb54799981cfa87258fd2aab8486763a3d30a3021d0c6196e31219b

Go Big, Papa?

Are Papa John's specialty pizzas a good deal? Students evaluate expressions to compare the prices of specialty vs. build-your-own pizzas, and determine how much they're saving...or losing!

Topic: Expressions and Equations (EE), Ratios and Proportional Relationships (RP)
Aws4 request&x amz signedheaders=host&x amz signature=81650c37b78b9a36f8b430370013473002ac6ac5446c9ef5e5ad8e062dd78094

Pizza Pi (MS)

Which size pizza is the best deal? Is it ever a good idea to buy the personal pan from Pizza Hut? Students use unit rates and percents, and the area of a circle to explore the math behind pizza bargains.

Topic: Geometry (G), Ratios and Proportional Relationships (RP)
Aws4 request&x amz signedheaders=host&x amz signature=4e3bbc051489347a87b71b8d34d44c46cae92480280866080de16f467759618e

Domino Effect

How much does Domino's charge for pizza? Students use linear functions — slope, y-intercept, and equations — to explore how much the famous pizzas really cost.

Topic: Expressions and Equations (EE), Functions (F)